Anker-Steinbaukasten

Anker-Steinbaukasten

Pośród wielu eksponatów wchodzących w skład kolekcji zabawek na szczególną uwagę zasługuje zestaw klocków kamiennych „Anker-Steinbaukasten”, wyprodukowanych przez firmę ANKER F. Ad. Richter & Cie. Dlaczego ten obiekt jest tak wyjątkowy? Otóż stanowi przykład pierwszej na świecie zabawki systemowej, w której z kamiennych klocków można było budować budynki. Ogromnym plusem zabawki była możliwość łączenia ze sobą różnych zestawów. Ciekawostką jest, że utrzymanie budynków razem opiera się wyłącznie na statyce. Jednocześnie zestawy firmy Anker były przykładem zabawki dydaktycznej, która nie tylko bawi ale również uczy, w tym przypadku podstaw architektury. Do każdego zestawu dołączano instrukcje z opracowanymi przez architektów i ilustratorów przykładowymi wzorami budynków.

Klocki występowały w trzech kolorach, z których każdy odpowiadał innemu materiałowi budowlanemu, żółte imitowały piaskowiec, czerwone cegłę a niebieskie łupek. Klocki wykonywano z połączonych ze sobą piasku, kredy i oleju lnianego, które poddano sprasowaniu i wypalono. W dotyku są gładkie, chłodne i dość ciężkie jak na tak małe przedmioty. Posiadają charakterystyczny, nieco oleisty zapach. Każdy zestaw posiadał drewnianą skrzynkę.

Klocki wynaleźli bracia Gustav i Otto Lilienthal, którzy początkowo sami je wykonali. Ostatecznie po nie udanej kampanii marketingowej, sprzedali wynalazek przedsiębiorcy Friedrichowi Adolfowi Richterowi, który opatentował elementy konstrukcyjne, czego bracia Lilienthal wcześniej nie zrobili. Richter produkował bloki konstrukcyjne od 1882 roku w swojej fabryce farmaceutycznej w Rudolstadt. Po sukcesie produktu nastąpiła długa walka prawna między wynalazcami a przedsiębiorcą, którą Richter ostatecznie wygrał.

 

Zestawy budowlane zdobyły wiele międzynarodowych nagród. Cieszyły się wielkim zainteresowaniem na całym świecie, przez co firma założyła wiele filii w Europie, Stanach Zjednoczonych, a nawet w Japonii.

 

 

Opracowanie: Krzysztof Kamil Przygoda

Materiał na zasadach licencji CC BY-NC-SA