Moja mała Ojczyzna. Krajna i okolice na plakatach Krzysztofa Kamila Przygody

O wystawie:

14 lipca otworzyliśmy wystawę Krzysztofa K. Przygody "Moja mała Ojczyzna. Krajna i okolice na plakatach K. K. Przygody". Ekspozycja ta to podróż po miastach, miasteczkach i atrakcjach turystycznych naszego regionu, której celem jest pokazanie ich artystycznej interpretacji oraz zachęcenie do wyruszenia w podróż po pograniczu województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Ekspozycję tworzyło łącznie około 20 plakatów powstałych w technice grafiki wektorowej. Wybrane plakaty artysty można nabyć w muzealnym sklepiku.

 

KRZYSZTOF KAMIL PRZYGODA:

Ur. w 1988 r. w Bydgoszczy. Jest absolwentem Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2015 roku pracuje w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią.

W pracy zajmuje się między innymi prowadzeniem warsztatów plastycznych i ceramicznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest założycielem i prowadzącym Koła Ceramików Nakielskich, działającego od 2018 r. przy muzeum w Nakle.

W czasie wolnym od pracy tworzy grafiki komputerowe, między innymi w tym różne serie plakatów, w których inspiracje czerpie głównie z grafiki i malarstwa japońskiego. Do tej pory powstało kilka serii plakatów w tym najbardziej obszerna „Krajna moja mała ojczyzna”, oraz mniejsze np. „Seria Oceaniczna”, „Seria Japońska”, czy też „Dania kuchni polskiej”.

Kolejnym medium wyrazu artystycznego jest malarstwo. Najczęściej sięga po farby akrylowe i akwarelowe. Najchętniej wybieranymi tematami prac są pejzaże i kompozycje kwiatowe. Od kilku lat hobbystycznie rzeźbi w glinie. Wśród powstających prac najczęściej wykonuje figurki zwierząt, biżuterię oraz postaci ludzkie w formie figurek i płaskorzeźb.

 

Grafika wektorowa, zwana również grafiką obiektową, związana jest z faktem, iż obraz opisany jest za pomocą tzw. obiektów, które zbudowane są z podstawowych elementów nazywanych prymitywami, czyli prostych figur geometrycznych takich jak odcinki, krzywe, okręgi, wielokąty. Każdy z prymitywów opisywany jest za pomocą parametrów, np. w przypadku odcinka – współrzędnych jego końców, 
a w przypadku okręgu – współrzędnych środka i długości promienia. Obiekty takie mają także określone atrybuty mówiące np. o grubości i kolorze linii, kolorze wypełnienia figury lub wypełnieniu niejednolitym, jak wypełnienie gradientem albo wzorem, albo stopniu przezroczystości. Atrybuty zależą głównie od stosowanego standardu opisu grafiki wektorowej.