Kamienica Bydgoska 48
Kamienica Juliusa Fischer ‘a (ul. Bydgoska 48)
Budynek wybudowano około 1890 r. w stylu eklektycznym z elementami nawiązującymi do manieryzmu niderlandzkiego. Właścicielami kamienicy była rodzina Fischerów. W 1911 roku do istniejącej kamienicy dobudowano okazałą oficynę, według projektu bydgoskiego architekta Rudolfa Kerna.
Julius Fischer był właścicielem przedsiębiorstwa, w którego skład wchodziły piekarnie, cukiernia, kawiarnia i restauracja. Od frontu z prawej strony istniał sklep, w którym można było zakupić słodycze oraz wypieki własnej produkcji. W oficynach mieściły się dwie piekarnie, z których ta z lewej nastawiona była na produkcję cukierniczą, a ta z prawej chleba. W budynku mieściła się kawiarnia z winiarnią oraz pokój klubowy z bilardem na piętrze. Do posesji należał zadbany, elegancki ogród, nad którym czuwał zatrudniony ogrodnik.
Po pierwszej wojnie światowej budynek nabył Józef Kosicki. W latach międzywojennych w dawnych lokalach Fischera działa cukiernia i kawiarnia pod nazwą Esplanada. Serwowano w niej ciastka, kawę, herbatę, lody, a także obiady, zimne i ciepłe zakąski. Pierwszym dzierżawcą lokalu był Aleksander Liberski, a następnie Franciszek Odwrot.
Po II wojnie światowej budynki piekarni w oficynach użytkował cukiernik Jan Bonczek. Gotowe produkty w tym eklery, pączki, lody, cassaty, napoleonki, ciasta owocowe i biszkopty pracownik transportował wózkiem do sklepu na ul. Pocztowej.
Pośród wielu eksponatów znajdujących się w muzeum znalazły się fragmenty kafli z podłogi cukierni. Piękne kolorowe kafle z geometryczną dekoracją wyprodukowano w manufakturze
Opracowanie: Krzysztof K. Przygoda
Zdjęcia: zbiory MZK, Krzysztof K. Przygoda
Materiał na zasadach licencji CC BY-NC-SA