Duchną ścieżką, czyli niesamowite nakielskie opowieści

O szlaku turystycznym słów kilka:

„Duchną ścieżką, czyli niesamowite nakielskie opowieści” to wyjątkowa trasa turystyczna opracowana przez panią Annę Sergott, kustoszkę nakielskiego muzeum. Spacer tematyczny swoją premierę miał w 2017 roku podczas Nakielskiej Nocy Muzeów i cieszył się dużym zainteresowaniem. Od tego czasu oprowadzamy grupy po tej trasie w ramach specjalnych wydarzeń oraz odpłatnie na wcześniejsze zamówienie. 

Nakło, choć miastem jest małym ma wiele różnych historii o duchach i innych dziwnych niewytłumaczalnych zjawiskach. Mało kto wie, że niektóre z miejsc nam powszechnie znanych jeszcze do nie dawna potrafiły zmrozić krew w żyłach. W wielu z nich nadnaturalne zjawiska ustały, a w innych nadal można wyczuć dziwną aurę. Dla przykładu jednym z najbardziej „problematycznych”, cieszących się bardzo złą sławą miejscem miała być działka u zbiegu ulic Bydgoskiej i Potulickiej. Według przekazów właśnie tu miały odbywać się egzekucje przestępców. W czasach bardziej nam współczesnych wybudowano zakłady pana Gehlhaara, w których co chwilę dochodziło do różnych bijatyk, okaleczeń, wypadków czy też dziwnych zjawisk. Atmosfera tego miejsca musiała być na tyle nieciekawa i przytłaczająca, że ostatecznie sięgnięto po pomoc władz kościelnych. Sytuacja uspokoiła się dopiero po wzniesieniu figury „Serca Jezusowego”, która od tej pory stoi na straży tego miejsca.  

Co do tematu zbrodni, może nie było u nas wielkich przestępstw, ale w starej prasie można wyczytać o różnych incydentach do jakich doszło w mieście, a niektóre okazują się być nawet komiczne jak chociażby „bitwa solna” na Rynku, czy felerny ślub w kościele farnym.

O wszystkich wspomnianych opowieściach oraz wielu innych możecie usłyszeć podczas spaceru. Wyczekujcie więc uważnie następnego terminu oprowadzania albo zamówicie spacer dla grupy zorganizowanej pod numerem telefonu 52 386-08-64. Od 2023 r. nasze muzeum dysponuje System Tour Guide na 50 osób.